Liaz 101 - CAS 25 - S2Z

Den před Štědrým dnem (2011) navštívil Ježíšek i nebušickou jednotku a přivezl jí dárek v podobě nového vozidla tzv „prvního výjezdu“. To znamená vozidla, které převáží na místo zásahu jak kompletní družstvo hasičů, tak výbavu nezbytnou k požárům i technickým zásahům a stejně tak i zásobu vody v nádrži.

Donedávna jsme k výjezdům používali vozidlo Avia, které je koncipováno jako dopravní automobil. Nemá nádrž na vodu ani vlastní čerpadlo, a byla tedy určena hlavně k technickým zásahům, k požárům musela vyjíždět vždy s velkou cisternou Tatra. Navíc její výkon mnohdy nestačily na vezené vybavení a posádku, úložné prostory byly zastaralé a nedostatečné a místo v kabině také nebylo to pravé ořechové pro statnější hasiče. Komunikace mezi velitelem a zbytkem mužstva byla díky dělené kabině možná pouze „díky“ rouře s náústkem.

Ze všech těchto důvodů byl pro nás příjezd nového vozidla převratný. Vozidlo je po celkové repasi a modernizaci nástavby u firmy Komet Pečky. Má prostornou kabinu pro až 8 (!) hasičů + řidiče, což umožňuje snadnou komunikaci mezi hasiči před příjezdem na místo události. I takové drobnosti jako jsou snadné otevírání dveří posádky, dostupné úložné prostory na nejnutnější vybavení a dýchací přístroje a dobré vyhřívání kabiny nás velmi potěšily oproti bývalému vozidlu Avia.

Prostor pro uložení výbavy je pro nás také nový. Všechny skříně jsou kryty roletami, osvětlené, výbava je snadno dostupná. Ve výbavě se také konečně objevil osvětlovací stožár, který nám často u nočních zásahů chyběl. V zadní části najdeme také hasící zařízení zvané „vysokotlak“. Tvarově stálá hadice je umístěna na navijáku s pevně připnutou proudnicí a je proto vhodná pro rychlé zásahy např. u hořících automobilů.

Ve výbavě automobilu je mj. kompletní vybavení pro zásah u požáru, zdravotnický materiál, páteřová deska a nosítka, řetězová a rozbrušuvací motorová pila, lezecká výstroj, sorbety a záchytné nádoby na uniklé PHM, lehké protichemické obleky, dýchací přístroje, ženijní nářadí, plovoucí a kalové čerpadlo, vysavač na obtížný hmyz a obleky proti bodavému hmyzu,elektrocentrála aj.